"Zwierzę jest nam bliższe niźli anioł, choć bardziej niepojęte."

Ksiądz Jan Twardowski

Zwierzęta, a upały

Lato, 30 stopni w cieniu, duchota i żar lejący się z nieba. Kto nie marzy wtedy o odrobinie chłodu. Nie dotyczy to tylko ludzi. Pomyślmy jak w upalne dni czują się nasze zwierzęta, wyobraźmy sobie, że w taką pogodę jesteśmy opatuleni od stóp do głów futrem. Tak naprawdę mamy szczęście, natura dała nam możliwość odprowadzania ciepła całą powierzchnią ciała poprzez pocenie się. Psy i koty mogą się chłodzić tylko poprzez zianie, pocą tylko poduszkami łap.
Przedstawiamy kilka porad jak zadbać o komfort zwierzęcia w czasie upałów:
PIES
Przede wszystkim należy dać psu dostęp do świeżej wody, najlepiej wymieniać ją kilka razy dziennie. Uwaga! Nie może to być lodowato zimna woda np. z kostkami lodu. Może to się skończyć przeziębieniem, zapaleniem gardła czy anginą.
Dobrze by było by pies mógł się schować do chłodniejszego pomieszczenia np. z kafelkami jak łazienka.
Dobrym pomysłem jest też wentylator czy przeciąg, jednak nie powinno się wystawiać zwierzęcia na bezpośredni podmuch.
Można schłodzić psa polewając go wodą, a nawet kąpiąc. Staramy się tylko by szczególnie na początku woda nie była za zimna czyli zaczynamy polewanie od letniej i stopniowo obniżamy temperaturę. Warto zwrócić uwagę na uszy, pysk i kark.
Nie wyprowadzamy psa na dłuższe spacery w największy upał! Zwierzak dużo pije więc najwyżej zabierzmy go na zewnątrz na chwilę za potrzebą i w ocienione miejsca. Uważajmy na rozgrzane podłoże jak asfalt czy chodnik, pies może poparzyć sobie łapy. Najlepszą porą na spacery jest rano i wieczorem. Powinniśmy też wziąć ze sobą wodę.
Nie wolno zwierząt zostawiać w upały w samochodzie! Nawet na parę minut. Właściciele często tak postępują. Dla ludzi jest to niebezpieczne. Nasz pupil o wiele szybciej niż człowiek może dostać udaru. Unikajmy też jazdy samochodem lub komunikacją miejską bez klimatyzacji.
Najgorzej upały znoszą psy krótkoczaszkowe (takie jak bokser, buldog francuski itp.) i długowłose.
KOT
Koty nieznacznie lepiej znoszą wysoką temperaturę. Należy postępować podobnie jak w przypadku psa.

Niepokojące objawy:
Dyszenie, ślinotok, przekrwione błony śluzowe, szybki puls, wyczuwalna wysoka temperatura. Następnie drżenie mięśni, problemy z poruszaniem się, krwiste wymiociny i stolce, utrata przytomności.
Jeżeli poważne objawy nastąpią lub nie będzie poprawy mimo prób schłodzenia zwierzaka np. w wannie, pod prysznicem czy w chłodnym miejscu należy natychmiast udać się do weterynarza.